Tüm Matbaa İşleriniz İçin Doğru Tercih

Poster Nasıl Hazırlanır: Etkili Poster Hazırlama Rehberi


Afiş olarak da bilinen poster, en etkili tanıtım araçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle ürün veya hizmetlerle ilgili kampanyaları, açılış etkinliklerini ve tiyatro veya sinema eserleri insanlara duyurmak için poster tasarımlarından faydalanılır. Resimli duvar ilanı olarak da tanımlayabileceğimiz bir araç olan poster nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını bulmak ise başlı başına özenle incelenmesi gereken bir konudur. Çünkü her poster, istenen etkiyi yaratamayabilir. Bunda elbette posterin nasıl hazırlandığı önemli bir faktördür.

6 Adımda Poster Nasıl Hazırlanır?

Poster hazırlamadan önce en başta posterin amacını belirlemekle işe başlamalısınız. Bu doğrultuda poster içeriğini gören kişilerde yaratmak istediğiniz duygu durumu, posterin amacını belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, poster yoluyla bir etkinlik haberini vermek istiyorsanız o halde posterinizin amacı kitleyi bilgilendirmek olacaktır. Diğer yandan eğer yeni ürünlerinizi tanıtmak istiyorsanız, posterinizin amacı alışverişe teşvik etmek olacaktır. Ardından poster hazırlamak için gereken adımları amaçlarınız doğrultusunda şekillendirebilmeniz mümkün.

Posteri neden hazırlamak istediğiniz konusuna karar verdikten sonra artık posterlerinizi oluşturmak için harekete geçebilirsiniz. Bu noktada başarılı olacak bir poster için atılabilecek adımlar çoğaltılabilir. Fakat temel olarak içeriğimizin devamında belirttiğimiz noktaları dikkate aldığınızda amacınıza hizmet edecek bir postere sahip olmamanız için hiçbir neden yok. O halde gelin, poster nasıl hazırlanır sorusunu 6 maddede açıklayalım.

1. Metin Dilini Belirleyin

Posterde yer alacak içeriğin posteri hazırlama amacınıza uyması önemli. Bir düşünün; hastanede yeni açılan bir bölümün duyurusu için mizah dili kullanıldığında hastanenin kurumsallığı ve imajı sarsılabilir. Ya da bir oyun parkı hakkındaki posterde resmi bir dil kullanmak, çocukların ve oyunla ilgilenenlerin posterle ilgilenmemesine yol açabilir. Bu da poster için harcanan zaman ve maddi kaynakların verimsiz kullanılması anlamına gelecektir.

Bu nedenle tanıtım amacınızla örtüşecek bir metin hazırlamanızda büyük fayda var. Daha sonra dikkat çekici bir başlık hazırlamalısınız. Bu başlık, hedef kitlenin dikkatini çekmeli ve daha küçük punto ile yazılan açıklamaları okumaya teşvik etmeli. Metinle ilgili gerekli düzenlemeyi de yaptıktan sonra posterden etkilenen kişilerin firmanızı ziyaret etmesi, ürünlerinizi satın alması veya açılışınıza gelmesi için sıradaki adımlara geçebilirsiniz.

2. Doğru Yazı Biçimleri Kullanın

Metniniz artık hazır. Sıra metin dilinize uygun bir font bulmaya geldi. Bu anlamda biraz daha eğlenceli duyurular için yuvarlak hatlı yazı fontları tercih edebilir, resmi duyurular için ise köşeli ve karakteristik fontlar uygulayabilirsiniz. Öte yandan başlığın ve açıklama metninin büyüklüğü de son derece önemli.

Başlığın çarpıcı bir hale gelmesi için tüm metinler içinde en büyük puntoya sahip olması gerekiyor. Bu sayede posterin uzaktan dahi görülebilmesi mümkün hale gelecektir. Alt başlık ise ana başlıktan biraz daha küçük punto olmalıdır. Açıklama metinlerinin ise çok daha küçük punto ile hazırlanmasında bir sakınca yok. Ancak yine de kolay okunabilir olması için ideal bir punto kullanmanızı tavsiye ederiz.

3. Görsel Kalitesine Önem Verin

Görsel kalitesi, posterde yer vereceğiniz fotoğraf veya resim gibi ögelerin net bir şekilde anlaşılabilmesi için kritik bir öneme sahip. Dolayısıyla poster ölçülerine göre oldukça kalitesiz ve düşük çözünürlüklü görseller kullanmanız, posterin ve dolayısıyla firmanızın algısını da olumsuz etkileyecektir. Bu doğrultuda seçeceğiniz tüm görsel içeriklerin mümkün olduğunca yüksek kalitede ve anlaşılır bir formda olduğundan emin olmanız yararınıza olacaktır.

4. Renklerin Uyumuna Dikkat Edin

Bilindiği üzere renklerin ardında belli başlı anlamlar ve algılar yatmaktadır. Doğal olarak poster ve diğer tanıtım materyallerinizde tercih edeceğiniz renklerin doğru anlamlar ifade etmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca birbiri ile uyumlu renkler kullandığınızda posterdeki mesajınızı güçlendirebilmeniz de söz konusu olabilir.

5. Gereksiz Detaylardan Kaçının

Bir posterin istediğiniz etkiyi yaratması ve hedef kitleyi bir davranışa teşvik etmesinde anlam bütünlüğü ve sadeliğin büyük rol oynadığınız iddia etmek yanlış olmayacaktır. Sonuçta kalabalık, karışık, odağı dağıtan farklı ögelerin olduğu, çok sayıda mesajın yer aldığı posterlerin başarılı olması beklenemez. Bu tür posterler ancak kafa karıştırıp dikkat dağınıklığı yaratabilir. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması adına posterinizi mümkün olduğunca sade ve çarpıcı bir tasarımla hazırlamanızda fayda var.

6. Baskı İçin Çözüm Ortağınıza Karar Verin

Poster nasıl hazırlanır sorusunun tüm yanıtlarını aldığınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü poster baskı için birlikte çalışacağınız matbaa veya baskı merkezi de posterinizin başarısında etkisi vardır. İhtiyaçlarınıza karşılık veremeyen, yeterli donanıma ve uzmanlığa sahip olmayan çözüm ortakları, tanıtım çalışmaları konusunda kötü bir yatırım yapmanıza neden olabilir. Oysa isteklerinizi anlayan, sizin için en doğru çözümlere sahip matbaa/baskı merkezi, geri kalan 5 adımın en iyi sonucu vermesini sağlayabilir.