Tüm Matbaa İşleriniz İçin Doğru Tercih

Açık Hava Reklam Uygulamalarından Billboard Nedir?


En önemli reklam mecralarından biri olan billboard, şehir hayatı içinde markaların mesajlarını müşterilerine iletmek için tercih ettikleri bir yöntem. Genellikle kavşak ve iş merkezi gibi insan ve araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerde konumlandırılan billboard’lar, çok sayıda insana ulaşmayı mümkün kılmaktadırlar. Hemen her türde haber, duyuru ve reklam içeriği için kullanabileceğiniz billboard sayesinde günde belki binlerce kişiye markanızı duyurabilmeniz mümkün.

Her ne kadar teknolojik gelişmeler doğrultusunda alternatif reklam mecralarının sayısı hızla çoğalıyor olsa da geleneksel reklamcılığın asla bitmeyeceğini söylemek hiç de yanlış olmayacaktır. İnsanların evlerinden çıkmadığı, iş yerlerine gitmediği, ihtiyaçları için alışveriş yapmadıkları bir dünyada belki billboard ve diğer geleneksel reklam araçları etkisini zamanla kaybedebilir. Ancak böyle bir durum hiçbir zaman söz konusu olmayacağından billboard gibi etkili açık hava reklam araçlarının markaların tanıtım amaçlarına daima hizmet edeceğinden şüpheniz olmasın.

Böyle düşünmemizin bir diğer nedeni de yaratıcılığın sınırları olmadığı için billboard kullanımlarının da her geçen gün çeşitleniyor olması. Buna örnek olarak, kampanya mesajı ile de ilgili olacak şekilde tasarlanan hareketli, ışıklı, etkileşimli ve elbette daha yaratıcı billboard kullanımının artıyor oluşunu verebilmek mümkün. Diğer yandan hala sabit ve statik billboard’ların da kullanıldığına şahit olabilirsiniz. Ancak firmaların ihtiyaçlarına göre billboard’ların gün geçtikçe farklılaşıp çeşitlenmeye devam edeceğini öngörmek yanlış olmayacaktır.

Başarılı Bir Billboard Baskı Nasıl Olmalı?

7 gün 24 saat boyunca tanıtım yapmaya imkan tanıyan billboard baskıların hedef kitleyi etkileyebilmesi için hiç şüphesiz ki birtakım özelliklere sahip olmaları gerekiyor. Bu özellikleri taşıyan billboard’lar ise diğer reklam araçlarından çok daha geniş kitlelere ulaşmanızı garantiliyor. Bu anlamda büyük ebatlara sahip olan billboard’ların bu özelliğini çok iyi değerlendirmek ve billboard baskı tasarımını olabildiğince dikkat çekici hale getirmek gerekiyor.

Dolayısıyla billboard baskı tasarımının doğru içerik hiyerarşisiyle kurgulanmış olması son derece kritik. Peki içerik hiyerarşisi derken neyi kastediyoruz? Billboard reklamına ilk bakışta insanları etkilemesi gereken başlık ve bu başlığın altında yer alacak olan açıklamaların birbiri ile uyumu, içerik hiyerarşisinin başlıca ögelerini oluşturuyor. Ek olarak, billboard tasarımında yer alacak fotoğraf ve resim gibi görsel elemanlar da yine içerik hiyerarşisinin parçalarından biri. İçeriği oluşturan tüm bu ögelerin belli bir sırada olması, billboard’ın başarısında büyük rol oynuyor.

Öte yandan metnin ve görsellerin birbiri ile uyumlu renklere sahip olmasına da dikkat etmekte yarar var. Aksi halde billboard tasarımının kalabalık ve dikkat dağıtıcı hale gelmesi söz konusu olabilir. Fakat etkili bir billboard reklamı için her bir ögenin birbiri ile örtüşmesi gerekiyor. Sade ve aynı zamanda dikkat çekici bir billboard tasarımı için ihtiyacınız olan bir diğer şey de yaratıcılık. Yaratıcı düşünce biçimi, billboard’larınızın benzerlerinden farklılaşmasını sağlayacağı gibi reklamın akıllarda uzun süre kalmasına da hizmet edecektir.